Opole, dnia 10.10.2013 r.
ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY
Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji, ul. Głogowska 27, 45-315 Opole
zaprasza do współpracy,
której przedmiotem będzie usługa Eksperta merytorycznego pracowni eksperymentalnej OBSERWATORIUM ASTRONMICZNE NIWKI w ramach projektu pod nazwą Fascynujący świat nauki i technologii, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Zakres czynności Eksperta merytorycznego pracowni eksperymentalnej będzie polegał w szczególności na:
- przygotowaniu wykazu niezbędnych i fakultatywnych urządzeń zgodnie z założeniami projektu
i ich dobór do wskazanej pracowni tj. zestawienia nazw urządzeń, producenta, ceny, opisu urządzenia,
parametrów działania, zakresu eksploatacji i jego zastosowania oraz dodatkowo dwa odpowiedniki
o co najmniej takich samych możliwościach innych producentów. Opis proponowanych urządzeń musi być zgodny z art. 29 ustawy prawo zamówień publicznych, ponieważ będzie stanowił podstawę do opracowania opisu przedmiotu zamówienia w przetargu na dostawę tych urządzeń.
- przygotowaniu szczegółowego wykazu i spisu możliwych eksperymentów w pracowni eksperymentalnej zgodnie z założeniami projektowymi tj. zestawienie eksperymentów w pracowniach dla uczniów klas szkół podstawowych w podziale do każdego etapu edukacyjnego. Wykaz musi zawierać co najmniej:
Temat/obszar tematyczny; cele główne i szczegółowe lub operacyjne; metody i formy pracy; środki dydaktyczne i inne materiały potrzebne do realizacji eksperymentów; słownik ważnych pojęć; podanie stopnia trudności zadań (który etap edukacyjny) na danym stanowisku; zasady bezpiecznego przeprowadzenia eksperymentu,
- przygotowaniu stanowisk eksperymentalnych zgodnie z opracowanym wykazem urządzeń tj. wskazówki dotyczące rozplanowania pracowni, ustawienia urządzeń i wyposażenia,
- opisaniu stanowisk eksperymentalnych we współpracy z animatorami pracowni tj. przygotowaniu instrukcji do stanowiska,
- przekazaniu opracowanych materiałów i zestawień wraz z wyjaśnieniami animatorom pracowni eksperymentalnych,
- przygotowaniu zakresu i wykazu pytań jakie można zadawać w czasie konkursów dla uczniów
w ramach ich pobytu w pracowni eksperymentalnej (wraz z propozycją nagród rzeczowych dla uczniów – załączając ich wykaz i specyfikację uwzględniające możliwości finansowe Zleceniodawcy).
Przygotowanie zakresu działania pracowni eksperymentalnej musi spełniać wymagania merytoryczne Projektu, ujęte w Planie działania na rok 2013 POKL dla Priorytetu IX, poddziałanie 9.1.2 dla projektu: „Fascynujący świat nauki i technologii”, dostępne na stronie internetowej:
http://www.pokl.opole.pl/3163/143/plany_dzialania_2013.html
TEMATYKA/CELE PRACOWNI:
Zamiarem RCRE jest posiadanie bezobsługowego obserwatorium astronomicznego umiejscowionego
w Ośrodku Szkoleniowym RCRE w Niwkach. Obiekt służyć ma uczniom szkół podstawowych do obserwacji Słońca, jak i Księżyca lub innych obiektów nocnego nieba. Kopuła obserwatorium powinna być umieszczone na dachu obiektu. Zainstalowany w nim powinien być zestaw optyczny, składający się z zespołu teleskopów: do Słońca z kamerą do przekazywania jego obrazów (protuberancji i granulacji), do obserwacji w zakresie światła widzialnego przy pomocy filtru do obserwacja plam słonecznych oraz obserwacji nocnych. Teleskopy powinny być zaopatrzone w kamery, obraz przekazywany jest na żywo na ekrany umiejscowione w pracowni astronomii oraz możliwy jest do transmisji przez Internet. Dodatkowa kamera w kopule przeznaczona ma być do podglądu urządzeń w kopule. Obserwatorium ma być zautomatyzowane. System komputerowy steruje pracą teleskopów i kamer, montażem i kopułą. Zautomatyzowanie większości funkcji ma umożliwić prostotę obsługi.
Głównym celem pracowni będzie pokazanie, w jaki sposób można poznawać zagadnienia związane z astronomią poprzez zabawę. Jak poznawać otaczający wszechświat w życiu codziennym i dbać o wszystko co nas otacza.
TERMIN REALIZACJI USŁUGI:
Termin realizacji od dnia podpisania umowy 30 dni, z czego przygotowanie wykazu niezbędnych i fakultatywnych urządzeń winno być dokonane do 14 dnia od podpisania umowy, natomiast przygotowanie szczegółowego wykazu i spisu możliwych eksperymentów do 20 dnia od podpisania umowy.
OPIS SPOSOBU PRZYGOTOWANIA ODPOWIEDZI NA ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY
Odpowiedź powinna zawierać:
MIEJSCE ORAZ TERMIN NADSYŁANIA ODPOWIEDZI NA ZAPROSZENIE
Dodatkowych informacji udziela Beata Kołodziejska pod numerem telefonu 77 4047539 oraz adresem e-mail: .
Kierownik Projektu
mgr inż. Wojciech Błaszczyk
Zaproszenie do współpracy - 10.10.2013.docx