ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY
Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji, ul. Głogowska 27, 45-315 Opole
w ramach realizowanego Projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii” współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.1.2
zaprasza do współpracy,
której przedmiotem będzie usługa Eksperta opracowującego scenariusze zajęć - konspekty
w ośrodkach akademickich, w ramach projektu pod nazwą Fascynujący świat nauki i technologii, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Usługa Eksperta w szczególności będzie polegać na opracowaniu szczegółowych konspektów zajęć (wykłady z pokazami), które odbędą się na uczelniach wyższych woj. opolskiego, dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z uwzględnieniem możliwości percepcyjnych tych uczniów zarówno w zakresie nauk humanistycznych jak i nauk matematyczno-przyrodniczych.
Zamawiający w ramach projektu zrealizuje zajęcia na uczelniach dla 8.000 uczniów z klas IV-VI. Zakłada się, że uczniowie wezmą udział w cyklu 5 różnych tematycznie wykładów
(4 wykłady dla grupy uczniów uzdolnionych w zakresie nauk ścisłych i 1 wykład dla grupy uczniów uzdolnionych w zakresie nauk humanistycznych) - ok. 8 godzin dydaktycznych. Przeprowadzenie wykładów przewiduje się w salach audytoryjnych max. 100 osób, a pokazy w grupach 15-30
osobowych. Mają to być zajęcia rozwijające umiejętności matematyczno-przyrodnicze i humanistyczne, kreujące wyobraźnię oraz promujące ideę kształcenia - zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie (life long learning).
Przedmiotem umowy będzie opracowanie szczegółowego konspektu zajęć ze szczególnym uwzględnieniem:
- tematyki zajęć,
- wyboru celów dydaktycznych: poznawczego, stanowiącego opis wiadomości i pojęć zdobywanych w toku zajęć, kształcącego, który informuje o tym, jakie umiejętności uczniowie będą nabywać w trakcie wykładów i pokazów oraz celów wychowawczych zgodnie z obowiązującą podstawą programową dla szkół podstawowych,
- szczegółowy opis przebiegu zajęć i środków dydaktycznych wykorzystywanych w trakcie zajęć (wykładów, pokazów),
- opracowania specyfikacji przykładowych pomocy dydaktycznych wykorzystywanych podczas wykładów i pokazów, które Zamawiający może zakupić do szkół biorących udział w projekcie
w celu umożliwienia przeprowadzenia zbliżonych zajęć z wykorzystaniem nabytej wiedzy. Propozycje winny odzwierciedlać finansowe możliwości RCRE. Opis proponowanych zakupów musi być zgodny z art. 29 ustawy Prawo zamówień publicznych, ponieważ będzie stanowił podstawę do opracowania opisu przedmiotu zamówienia w przetargu na ich dostawę (powinien zawierać nazwy urządzeń, producenta, ceny, parametry działania, zakres eksploatacji i jego zastosowania oraz dodatkowo dwa odpowiedniki o co najmniej takich samych możliwościach innych producentów).
- szczegółowego opisu zajęć z podaniem przykładowych zadań, ćwiczeń,
- ewaluacji zajęć, która odpowie na pytanie czy uczniowie uczestniczący w wykładach i pokazach byli zainteresowani i poszerzyli swoje horyzonty myślowe.
Oczekujemy propozycji innowacyjnych form pracy z dziećmi przedstawionych przez wybitnych
dydaktyków, które w znakomity sposób urozmaicą pracę nauczycieli i wesprą ich w działaniach modyfikujących ich warsztat pracy, a dzieciom dadzą okazję do niesamowitych przeżyć.
Zamawiający proponuje zrealizować powyższe wykłady w następujących obszarach tematycznych:
Część humanistyczna:
- „Szukamy innych cywilizacji”
Część matematyczno-przyrodnicza:
- „Od alchemii do współczesności”
- „Fizyka jest wszędzie”
- „Mechaniczny świat”
- „Ciekawostki z wnętrza ziemi”
Opracowany konspekt ma stanowić podstawowy element specyfikacji istotnych warunków zamówienia zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.).
Przygotowanie szczegółowego konspektu zajęć musi spełniać wymagania projektowe - merytoryczne Projektu ujęte w Planie działania na rok 2013 POKL dla Priorytetu IX, poddziałanie 9.1.2 dla projektu: „Fascynujący świat nauki i technologii”, dostępne na stronie internetowej:
PLANOWANY TERMIN ROZPOCZĘCIA WSPÓŁPRACY: od dnia podpisania umowy
PLANOWANY TERMIN WYKONANIA PRZEDMIOTU UMOWY: 3 tygodnie od dnia podpisania umowy.
OPIS SPOSOBU PRZYGOTOWANIA ODPOWIEDZI NA ZAPROSZENIE DO WSPÓŁPRACY:
Odpowiedź powinna być:
MIEJSCE ORAZ TERMIN NADSYŁANIA ODPOWIEDZI NA ZAPROSZENIE:
Dodatkowych informacji udziela Pani Grażyna Jurowicz pod numerem telefonu 77 40 475 55 oraz adresem e-mail: .
Kierownik Projektu
mgr inż. Wojciech Błaszczyk